İhtisas Tramvayı

Anladığım kadarıyla insanlık

Gör Beni Diyen Selflerin Selfiesi

darth-vader-selfie-7F98-838C-93BF

Selfieleri görmekten bıkkınlık gelmesi bir yana selfie çekenleri de görmekten bunalmış durumdayız galiba. Herkes için durum böyle ise bu selfieleri çekenler kim ve neden çekiyorlar?

Aslına bakarsanız bu selfie meme’inin de bir evrimi oldu. Önce check-in’ler ve sipariş edilen yemeklerin fotoğrafları vardı. Sonrasında tatilden kumlu ayak parmak fotoğrafları gelmeye başladı. Ardından selfie yaygınlaştı ve bir Oscar gecesindeki meşhur pozdan sonra salgın iyice tavan yaptı.

Bu tabloyu anlamak için daha gerisine gitmek gerek. Örneğin Twitter aktivitesine bakabiliriz. Yapılan bir analiz kapsamına alınan 440.000 hashtag içeren tweetin yarısının kullanıcıların en aktif %1’lik kesimi tarafından üretildiğini, o derece aktif olmayan kullanıcıların daha çok retweet ettiğini göstermekte. Facebook etkinliklerinin de özgün içerik üretmek yerine çoğunlukla “beğenmek” ve “paylaşmaktan” ibaret olduğunu varsayabiliriz. Tumblr’da da benzer bir durum söz konusu.

Bu tablo şöyle bir durum ortaya çıkarıyor. Tanımadığım birisiyle ilgili olarak sosyal bloglarında daha çok kimi retweet ettiği, kimin gönderisini paylaştığına bakarak fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. R4BİA gönderisi mi retweetlemiş yoksa Gezi Direnişi videosu mu paylaşmış? Bunların haricindeki “orjinal” içerik de içler acısı. Kahvaltısını MADO’da mı Van Kahvaltı Salonu’nda mı yapıyor, kahvesini double expresso mu tercih ediyor, kendini “rahatlamış” mı, “yorgun” mu hissediyor… Mevcut seçeneklerden bir kombinasyon yapılıyor ve sanal kimliğimiz ortaya çıkıyor.

Elbette bu tabloda insan yok. Bu bireyin otantik kimliği nedir, ya da geröekten var mıdır, bilemiyoruz. Selfie de sosyal blogların insanı verili seçenekler arasından tercih yaparak kendini ifade etmeye zorlamasına bir tepki gibi. “Ben buradayım” demenin çaresiz bir biçimi sanki.

Bazen denizde boğulan kişilerin çığlıkları kıyıdakilere gelir de, kıyıdakiler eğlence çığlıkları zannettiklerinden yardıma gitmezler ya… Selfie de kimliğin eğlenceli görünen çığlıkları gibi sanki. İnsanın otantik kimliğinin “Gör beni/Göster beni” çığlığına kendisine bakarak yanıt vermek yerine boynu eğri fotoğraf çekip insanlara gösterme tepkisidir selfie.

Selfie çeken arkadaş; sen o tek elle çektiğin fotoğraftan da fazlasısın. Selfie çekmek yerine bu gereksinimini self’ine bakarak tatmin etmeye çalışman sana daha hayırlı olacak gibi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Kasım 20, 2014 by in radikal blog and tagged , , , , , , , , , .

Etiketler

6 7 eylul 12 eylül adalet ahmet şık alkol amatem Anne anonim arketip avukat aydın aynalanma Baba bağlanma bağımlılık bebek bedelli askerlik beslenme bireyselci birgün gazetesi bir zamanlar anadoluda bonobo bonzai bottleneck hypothesis bourdieu bystander effect danışan dedikodu devlet dil direniş doktor DSM dunbar ebeveyn yatırımı erginlenme ritüeli erkeklik ermeni esrar evrimsel psikoloji eşcinsel eş seçimi facebook fallus feminist fitness indicator fluctuating asymmetry FOXP2 freud fıtrat gazete genetik geoffrey miller Gezi gezi direnişi gezi parkı gottfried leibniz hakikat harry potter haset hekim inkar instagram intihar itaat IŞİD işkence kadın kafka kapitalizm Karne kaçıngan bağlanma kimlik kokain konrad lorenz kronos kubler ross kuşakaşan travma kültür lacan madımak malpraktis maslow meclis memur metropol milgram milgram deneyi mizah Muzaffer Şerif müzik namus neoteni obsesif otorite panik atak paranoya parental investment performans sistemi polis primat protolanguage psikanaliz psikiyatri psikiyatrist psikoloji psikopat psikoterapi Reyhanlı savaş savaş transı selfie sendika serotonin sosyodise stanford hapishane deneyi stereotip stereotipleme süperego sınav sınıf tanrı tanıklık tavus kuşu tecavüz tedavi teodise terapi terör Theory of Mind tramvay problemi travma twitter tükenmişlik Türkiye Psikiyatri Derneği vali yas Zihin Kuramı Zimbardo zindelik göstergeleri Ögrenci öndil özgecan üstbiliş İlaç şef şempanze şeytanlaştırma şiddet şizofreni
%d blogcu bunu beğendi: