Sağlıkta Gerçek Bir Sınıf Dayanışması Mümkün mü?

Lafı uzatmayacağım. (Sağlık alanındaki eylemlilik biçimleri ve toplumsal dinamikleri üzerine edilecek çok söz olmasına karşın)

İlaç sektöründe iki ayda 2 bin 500 kişi işten çıkarıldı ülkemizde.

Abdi İbrahim ilaç firması ise 300 mümessilini prim alabilmek için “kurdukları hayali bir depoya” “hayali ilaçlar” satmış gibi gösterdiklerini gerekçe göstererek işten attı. Bu çalışanlara tazminat vermedi.

Şimdi söyleyecek iki çift lafım olacak:

1- 300 mümessilin karıştığı böylesine bir dolandırıcılık olmasının mümkün olmadığını sağlık alanındaki herkes biliyor. Bu mesela duvarları yumruklayarak evi yıkmaya çalışmakla suçlama gibi bir şey. Yine de çok muhtemelen olay adli boyuta taşınacaktır, yargılama sürecini takip etmek gerekir.

2- Mucit hükümetimiz tıbbi mümessillik işini nasıl ranta çevirebileceğini düşünmüş ve gerçekten de dahice bir fikir bulmuş: Mümessilleri sertifikalandırma. Bir mümessilden dinleyelim: “…işin asıl sebebi 2011’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” kapsamında ürün tanıtım elemanlarına yeterlilik belgesi verilmesi ile ilgilidir. Bu belge için sınav ücreti olarak 1000 TL ve yüzde 8 KDV tutarındaki paranın, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi döner sermaye hesabına yatırılması gerekiyor. 1 Ocak 2015’ten itibaren yeterlilik belgesi olmayan ürün tanıtım elemanları, bu alanda çalışamayacaklar…”

3- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi? Bir yerden hatırlıyorum… Ha, evet… Akademik kadroları açıklanırken genel cerrahını illa ki kabızlık uzmanı olsun diye tutturan akademi yuvası idi burası. Kadrolar adeta “damda gezer, miyav miyav der, ama adını söylemem” objektivitesi ile açıldığından Ankara Tabiplar Odası daha başvuru süreleri dolmadan açılan 32 kadroya girecek isimlere noter tasdiki yaptırmış, 32’de 31 isabet tutturmuştu da, atamalar iptal olmuştu. Eh, bu işin rantını yemek de Yıldırım Beyazıt’a düşsün o zaman.

4- Bu haberi hangi başlıkla servis ettiğiniz çok önemlidir. Özetle turnusol kağıdına gelmiş bulunuyoruz. Kimden yanasınız? Sermayeden mi, emekten mi?

5- Emekten yanayız diyenler:

a) Süreci şu adreslerden takip edin:

Facebook Mümessil Dayanışma Platformu, @ilaçmagduru, WordPress Mümessi Dayanışma Platformu

b) Abdi İbrahim firması şu ilaçların satışı ile ilgili olarak çalışma arkadaşlarımızı tazminatsız olarak işten atmıştır:

CİTOL, CİTOLES, DEPREKS, İNSOMİN, REXAPİN, KETYA, NAVARİN, ZESTAD. (Bunlar elbette sadece psikiyatri ilaçları)

c) Bu iletiyi paylaşın. Mümkünse kendiniz bir metin oluşturmaya çalışın. Ya da bi’şey yapmayın ve ileride benzer bir kaderle karşılaşacak olursanız kimsenin de sizi umursamasını beklemeyin.Görsel

Abdi İbrahim ilaç firması

Bir Cevap Yazın