İhtisas Tramvayı

Anladığım kadarıyla insanlık

Sağlıkta Gerçek Bir Sınıf Dayanışması Mümkün mü?

Lafı uzatmayacağım. (Sağlık alanındaki eylemlilik biçimleri ve toplumsal dinamikleri üzerine edilecek çok söz olmasına karşın)

İlaç sektöründe iki ayda 2 bin 500 kişi işten çıkarıldı ülkemizde.

Abdi İbrahim ilaç firması ise 300 mümessilini prim alabilmek için “kurdukları hayali bir depoya” “hayali ilaçlar” satmış gibi gösterdiklerini gerekçe göstererek işten attı. Bu çalışanlara tazminat vermedi.

Şimdi söyleyecek iki çift lafım olacak:

1- 300 mümessilin karıştığı böylesine bir dolandırıcılık olmasının mümkün olmadığını sağlık alanındaki herkes biliyor. Bu mesela duvarları yumruklayarak evi yıkmaya çalışmakla suçlama gibi bir şey. Yine de çok muhtemelen olay adli boyuta taşınacaktır, yargılama sürecini takip etmek gerekir.

2- Mucit hükümetimiz tıbbi mümessillik işini nasıl ranta çevirebileceğini düşünmüş ve gerçekten de dahice bir fikir bulmuş: Mümessilleri sertifikalandırma. Bir mümessilden dinleyelim: “…işin asıl sebebi 2011’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” kapsamında ürün tanıtım elemanlarına yeterlilik belgesi verilmesi ile ilgilidir. Bu belge için sınav ücreti olarak 1000 TL ve yüzde 8 KDV tutarındaki paranın, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi döner sermaye hesabına yatırılması gerekiyor. 1 Ocak 2015’ten itibaren yeterlilik belgesi olmayan ürün tanıtım elemanları, bu alanda çalışamayacaklar…”

3- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi? Bir yerden hatırlıyorum… Ha, evet… Akademik kadroları açıklanırken genel cerrahını illa ki kabızlık uzmanı olsun diye tutturan akademi yuvası idi burası. Kadrolar adeta “damda gezer, miyav miyav der, ama adını söylemem” objektivitesi ile açıldığından Ankara Tabiplar Odası daha başvuru süreleri dolmadan açılan 32 kadroya girecek isimlere noter tasdiki yaptırmış, 32’de 31 isabet tutturmuştu da, atamalar iptal olmuştu. Eh, bu işin rantını yemek de Yıldırım Beyazıt’a düşsün o zaman.

4- Bu haberi hangi başlıkla servis ettiğiniz çok önemlidir. Özetle turnusol kağıdına gelmiş bulunuyoruz. Kimden yanasınız? Sermayeden mi, emekten mi?

5- Emekten yanayız diyenler:

a) Süreci şu adreslerden takip edin:

Facebook Mümessil Dayanışma Platformu, @ilaçmagduru, WordPress Mümessi Dayanışma Platformu

b) Abdi İbrahim firması şu ilaçların satışı ile ilgili olarak çalışma arkadaşlarımızı tazminatsız olarak işten atmıştır:

CİTOL, CİTOLES, DEPREKS, İNSOMİN, REXAPİN, KETYA, NAVARİN, ZESTAD. (Bunlar elbette sadece psikiyatri ilaçları)

c) Bu iletiyi paylaşın. Mümkünse kendiniz bir metin oluşturmaya çalışın. Ya da bi’şey yapmayın ve ileride benzer bir kaderle karşılaşacak olursanız kimsenin de sizi umursamasını beklemeyin.Görsel

Abdi İbrahim ilaç firması

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Etiketler

6 7 eylul 12 eylül adalet akupunktur alkol amatem ankara katliamı anonim arketip AVM avukat aylan kurdi aynalanma bağlanma bağımlılık bebek beslenme bireyselci birgün gazetesi bonobo bonzai bottleneck hypothesis bourdieu bystander effect Cochrane Handbook for Systematic Reviews of Interventions consumerism danışan dedikodu devlet de Waal dil direniş doktor dunbar düzenleme ebeveyn yatırımı erginlenme ritüeli erkeklik ermeni esrar evrimsel psikoloji eğitim eşcinsel eş seçimi facebook fallus feminist fluctuating asymmetry FOXP2 freud fundemental attribution error fıtrat gazete geleneksel tıp genetik Gezi gezi direnişi gezi parkı haset hekim inkar intihar itaat işkence kadın kahrolsun bağzı şeyler kapitalizm kapuçin kardeş psikolojisi Karne kimlik kokain konrad lorenz kronos kubler ross kuşakaşan travma kültür lacan madımak malpraktis maskulen maslow metaanaliz metropol milgram milgram deneyi Muzaffer Şerif müzik namus obsesif oksitosin otorite panik atak paranoya parental investment paul ekman pembe otobüs pipi plasebo polis primat protolanguage psikanaliz psikiyatri psikiyatrist psikoloji psikopat psikoterapi pubmed randomize kontrollü çalışma rapunzel Reyhanlı savaş savaş transı sendika serotonin sham sosyodise stanford hapishane deneyi stereotip stereotipleme süperego sınıf tanıklık tecavüz tedavi terapi terör Theory of Mind travma twitter tükenmişlik Türkiye Psikiyatri Derneği tütün uyku deprivasyonu yas yaşlılık Zihin Kuramı Zimbardo zürafa öndil öteki özgecan üstbiliş İlaç şef şempanze şeytanlaştırma şiddet şizofreni
%d blogcu bunu beğendi: