İhtisas Tramvayı

Anladığım kadarıyla insanlık

Uzman Hegemonyasından Korunmak İçin 7 Öneri

vipmerkezi2013-07-10-23h41m17s106-9687-A643-F6F1

Ana akım medyada ve bilimum web sitelerinde sürekli hatılatılır: “Uzmanlar uyarıyor!” Bu uyarılar envai çeşit başlıkla ilgili olabilir; yaz sıcakları, bebek bakımı, beslenme, cinsellik… Uyarılardan sonra da öneriler gelir; “Bunamaya karşı 7 öneri”

Uzmanların uyarılarının içeriğine baktığımızda teknik kısmını aklımız almadığını, aklımızın alabileceği şekle tercüme edilmiş halinin ise dehşet uyandırıcı olabileceğini görürüz. “Nekrozitan fasiit” terimini görünce kişinin uzmanlığı tasdik edilmiş olur, bunun tercümesi olan “et yiyen bakteri” ise uzmanlığını tasdik ettiğimiz ve artık söylediklerini güvenilir bulduğumuz bir kişinin ağzından çıkan bir dehşet tümcesidir artık. Gel de korkma.

Aslında olagelen şey hayatın tekinsiz, sizlerin ise bu tekinsiz dünyanın içinde her an hata yapabilecek sarsaklıkta insanlar olduğunuza sizleri ikna ederek uzmanlık hegomonyalarının tesis edilmesidir. Böylece nasıl besleneceğinizi, sevişeceğinizi veya çocuğunuza bakacağınızı bilmediğinize ikna olup, bu konunun uzmanlarına biat etmeye başlarsınız.

Uzmanlık hegemonyaları branşlaşmıştır. Hijyen, ruh sağlığı, beslenme, iletişim gibi konular revaçta olmasına karşın bu hegemonyaların atası spritüel uzmanlık hegemonyasıdır. Spritüel uzmanlık hegemonyası sizin yaratıcınızla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini, yaratıcınızın sizden poponuzu nasıl temizlemenizi isteğini, kayınvalidenize karşı nasıl hisler beslemenizin uygun olabileceğini bilmediğinize sizi ikna eder. Artık hegemonya kurulmuştur ve saha uzmanların egemenlik sahasıdır.

Spritüel uzmanlık hegemonyası ile ruh sağlığı uzmanlık hegemonyası hemen hemen aynı alanda operasyon yapar. Aralarındaki düşman kardeşler ilişkisinin temel nedeni de budur.

Dolayısıyla bazen bir psikiyatristi “x durumu normal mi?” sorusuna “DSM III’e göre normal değildi ama DSM IV metninde işlevselliği etkilemiyorsa normal kabul edilmektedir” şeklinde yanıtlar verirken yadırgamayız pek. Oysa bu algoritma spritüel uzmanlık hegemonyası tarafından fıkıh adı altında uygulanmaktadır zaten.

Sözün özü: Uzmanlık üzerinden hegomonik bir ilişki tesis etmek mümkünse eğer, aradan geçen asırlar bu ilişkinin biçimini değil sadece içeriğini değiştirmiş olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Kasım 20, 2014 by in radikal blog and tagged , , , , , , , , , .

Etiketler

6 7 eylul 12 eylül adalet ahmet şık alkol amatem Anne anonim arketip avukat aydın aynalanma Baba bağlanma bağımlılık bebek bedelli askerlik beslenme bireyselci birgün gazetesi bir zamanlar anadoluda bonobo bonzai bottleneck hypothesis bourdieu bystander effect danışan dedikodu devlet dil direniş doktor DSM dunbar ebeveyn yatırımı erginlenme ritüeli erkeklik ermeni esrar evrimsel psikoloji eşcinsel eş seçimi facebook fallus feminist fitness indicator fluctuating asymmetry FOXP2 freud fıtrat gazete genetik geoffrey miller Gezi gezi direnişi gezi parkı gottfried leibniz hakikat harry potter haset hekim inkar instagram intihar itaat IŞİD işkence kadın kafka kapitalizm Karne kaçıngan bağlanma kimlik kokain konrad lorenz kronos kubler ross kuşakaşan travma kültür lacan madımak malpraktis maslow meclis memur metropol milgram milgram deneyi mizah Muzaffer Şerif müzik namus neoteni obsesif otorite panik atak paranoya parental investment performans sistemi polis primat protolanguage psikanaliz psikiyatri psikiyatrist psikoloji psikopat psikoterapi Reyhanlı savaş savaş transı selfie sendika serotonin sosyodise stanford hapishane deneyi stereotip stereotipleme süperego sınav sınıf tanrı tanıklık tavus kuşu tecavüz tedavi teodise terapi terör Theory of Mind tramvay problemi travma twitter tükenmişlik Türkiye Psikiyatri Derneği vali yas Zihin Kuramı Zimbardo zindelik göstergeleri Ögrenci öndil özgecan üstbiliş İlaç şef şempanze şeytanlaştırma şiddet şizofreni
%d blogcu bunu beğendi: