İhtisas Tramvayı

Anladığım kadarıyla insanlık

Uzman Hegemonyasından Korunmak İçin 7 Öneri

vipmerkezi2013-07-10-23h41m17s106-9687-A643-F6F1

Ana akım medyada ve bilimum web sitelerinde sürekli hatılatılır: “Uzmanlar uyarıyor!” Bu uyarılar envai çeşit başlıkla ilgili olabilir; yaz sıcakları, bebek bakımı, beslenme, cinsellik… Uyarılardan sonra da öneriler gelir; “Bunamaya karşı 7 öneri”

Uzmanların uyarılarının içeriğine baktığımızda teknik kısmını aklımız almadığını, aklımızın alabileceği şekle tercüme edilmiş halinin ise dehşet uyandırıcı olabileceğini görürüz. “Nekrozitan fasiit” terimini görünce kişinin uzmanlığı tasdik edilmiş olur, bunun tercümesi olan “et yiyen bakteri” ise uzmanlığını tasdik ettiğimiz ve artık söylediklerini güvenilir bulduğumuz bir kişinin ağzından çıkan bir dehşet tümcesidir artık. Gel de korkma.

Aslında olagelen şey hayatın tekinsiz, sizlerin ise bu tekinsiz dünyanın içinde her an hata yapabilecek sarsaklıkta insanlar olduğunuza sizleri ikna ederek uzmanlık hegomonyalarının tesis edilmesidir. Böylece nasıl besleneceğinizi, sevişeceğinizi veya çocuğunuza bakacağınızı bilmediğinize ikna olup, bu konunun uzmanlarına biat etmeye başlarsınız.

Uzmanlık hegemonyaları branşlaşmıştır. Hijyen, ruh sağlığı, beslenme, iletişim gibi konular revaçta olmasına karşın bu hegemonyaların atası spritüel uzmanlık hegemonyasıdır. Spritüel uzmanlık hegemonyası sizin yaratıcınızla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini, yaratıcınızın sizden poponuzu nasıl temizlemenizi isteğini, kayınvalidenize karşı nasıl hisler beslemenizin uygun olabileceğini bilmediğinize sizi ikna eder. Artık hegemonya kurulmuştur ve saha uzmanların egemenlik sahasıdır.

Spritüel uzmanlık hegemonyası ile ruh sağlığı uzmanlık hegemonyası hemen hemen aynı alanda operasyon yapar. Aralarındaki düşman kardeşler ilişkisinin temel nedeni de budur.

Dolayısıyla bazen bir psikiyatristi “x durumu normal mi?” sorusuna “DSM III’e göre normal değildi ama DSM IV metninde işlevselliği etkilemiyorsa normal kabul edilmektedir” şeklinde yanıtlar verirken yadırgamayız pek. Oysa bu algoritma spritüel uzmanlık hegemonyası tarafından fıkıh adı altında uygulanmaktadır zaten.

Sözün özü: Uzmanlık üzerinden hegomonik bir ilişki tesis etmek mümkünse eğer, aradan geçen asırlar bu ilişkinin biçimini değil sadece içeriğini değiştirmiş olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on Kasım 20, 2014 by in radikal blog and tagged , , , , , , , , , .

Etiketler

6 7 eylul 12 eylül adalet akupunktur alkol amatem ankara katliamı anonim arketip AVM avukat aylan kurdi aynalanma bağlanma bağımlılık bebek beslenme bireyselci birgün gazetesi bonobo bonzai bottleneck hypothesis bourdieu bystander effect Cochrane Handbook for Systematic Reviews of Interventions consumerism danışan dedikodu devlet de Waal dil direniş doktor dunbar düzenleme ebeveyn yatırımı erginlenme ritüeli erkeklik ermeni esrar evrimsel psikoloji eğitim eşcinsel eş seçimi facebook fallus feminist fluctuating asymmetry FOXP2 freud fundemental attribution error fıtrat gazete geleneksel tıp genetik Gezi gezi direnişi gezi parkı haset hekim inkar intihar itaat işkence kadın kahrolsun bağzı şeyler kapitalizm kapuçin kardeş psikolojisi Karne kimlik kokain konrad lorenz kronos kubler ross kuşakaşan travma kültür lacan madımak malpraktis maskulen maslow metaanaliz metropol milgram milgram deneyi Muzaffer Şerif müzik namus obsesif oksitosin otorite panik atak paranoya parental investment paul ekman pembe otobüs pipi plasebo polis primat protolanguage psikanaliz psikiyatri psikiyatrist psikoloji psikopat psikoterapi pubmed randomize kontrollü çalışma rapunzel Reyhanlı savaş savaş transı sendika serotonin sham sosyodise stanford hapishane deneyi stereotip stereotipleme süperego sınıf tanıklık tecavüz tedavi terapi terör Theory of Mind travma twitter tükenmişlik Türkiye Psikiyatri Derneği tütün uyku deprivasyonu yas yaşlılık Zihin Kuramı Zimbardo zürafa öndil öteki özgecan üstbiliş İlaç şef şempanze şeytanlaştırma şiddet şizofreni
%d blogcu bunu beğendi: